Przejdź do treści
Glówna >> Siatkówka igrzyska olimpijskie 2024 – terminarz, kwalifikacje oraz faworyci

Siatkówka igrzyska olimpijskie 2024 – terminarz, kwalifikacje oraz faworyci

Siatkówka na igrzyskach olimpijskich zajmuje jedno z ważniejszych miejsc wśród sportów drużynowych. Jej mecze będą się odbywać codziennie, licząc od pierwszego dnia po ceremonii otwarcia, a finiszując w dniu ceremonii zamknięcia. Udział w zmaganiach wezmą drużyny damskie i męskie, po 12 w każdym przypadku. Szczególne miejsce wśród nich zajmują polscy siatkarze, uznawani za głównych faworytów do złotego medalu. Czy im się uda? Co trzeba wiedzieć o siatkówce na igrzyskach olimpijskich 2024?

Igrzyska Olimpijskie 2024 – siatkówka mężczyzn

Siatkówka mężczyzn na igrzyskach olimpijskich pojawiła się po raz pierwszy w 1964 roku – tak jak i siatkówka kobiet. Biało-czerwoni w trakcie tych zmagań zdobyli w całej historii tylko jeden medal, ale za to złoty w 1976 roku. Najlepsze drużyny na igrzyskach zawsze wystawiali Rosjanie, wcześniej jeszcze pod szyldem Związku Radzieckiego. To właśnie ten kraj zgarnął najwięcej krążków w historii. W XXI wieku prawdziwym gigantem olimpijskim w siatkówkę jest jednak Brazylia. Zdobyła dwa złote medale i dwa srebrne, tylko na ostatnich igrzyskach w Tokio nie zakładając żadnego krążka. Przegrała walkę o brąz z Argentyną. Złoto zdobyła zaś Francja, aktualny gospodarz, który będzie bronił tytułu.

Na letnich igrzyskach olimpijskich 2024 zmierzy się 12 reprezentacji. Francja z racji goszczenia imprezy nie musiała grać w eliminacjach. 6 drużyn awans wywalczyło poprzez trzy turnieje kwalifikacyjne. Biało-czerwoni mieli ten komfort, że w tych zmaganiach nie przegrali ani jednego spotkania i ze swojej grupy awansowali razem Kanadą. Dodatkowo do igrzysk olimpijskich w Paryżu dostało się jeszcze 5 zespołów, o których promocji decydował siatkarski ranking FIVB. Na podstawie klucza kontynentalnego udało się to także Egiptowi, który w Paryżu zdecydowanie będzie dla wszystkich chłopcem do bicia. Tym bardziej że trafił do bardzo trudnej grupy, w której zagrają także… polscy siatkarze.

Reprezentacje, które zagrają na olimpiadzie, zostały podzielone na trzy grupy. W każdej będą rywalizować po cztery zespoły. Do dalszej fazy awansują po dwie najlepsze drużyny, do których dołączą także dwie ekipy z trzecich miejsc – te z najlepszym bilansem. Dzięki temu utworzone zostaną pary ćwierćfinałowe, które później tradycyjnym pucharowym sposobem wyłonią dwóch finalistów oraz reprezentacje walczące o brązowy medal.

Grupy siatkówka mężczyzn na IO 2024

  • Grupa A: Francja, Słowenia, Kanada, Serbia
  • Grupa B: POLSKA, Włochy, Brazylia, Egipt
  • Grupa C: Japonia, Stany Zjednoczone, Argentyna, Niemcy

Reprezentacja Polski na igrzyskach olimpijskich 2024

Reprezentacja Polski na igrzyskach w Paryżu jest traktowana jako główny kandydat do złotego medalu. Polscy zawodnicy w większości występują w polskiej lidze, która w świecie siatkówki jest bardzo szanowana. Biało-czerwoni są także liderem rankingu FIVB z wyraźną przewagą nad Japonią. Krótko przed olimpiadą areną ich zmagań była Liga Narodów, gdzie zajęli 3. miejsce, przyjęte z uzasadnionym niedosytem, bo Polska zawsze liczy na więcej. Prócz tego Polacy to mistrzowie Europy oraz wicemistrzowie świata, regularni medaliści tychże imprez. Nie może dziwić, że ich szanse oceniane są tak wysoko. Przykładowo w zakładach bukmacherskich STS kurs na ich zwycięstwo wynosi 4.50 i to na długo przed rozpoczęciem zmagań. Kluczowym spotkaniem dla „Orłów” będzie grupowa rywalizacja z Włochami. Italia to także jedna z najsilniejszych ekip globu i to właśnie ją traktuje się jako drugiego głównego kandydata do założenia na szyję złotego krążka. W 2016 roku Włosi byli wicemistrzami olimpijskimi, a igrzyska wcześniej skończyli z brązowym medalem. Polscy siatkarze mają jednak patent na najlepszych i rywalizacji w trakcie zmagań olimpijskich w Paryżu bynajmniej się nie obawiają.

Siatkówka mężczyzn i kobiet

Nie można oczywiście zapominać, że do Paryża uda się także kobieca reprezentacja Polski w siatkówkę. W rankingu FIVB zajmuje 4. miejsce, ale w oczach ekspertów znajduje się nieco niżej. Biało-czerwone wciąż mają szanse na medal, ale o złoto będzie trudno – choć nie jest to niemożliwe! Należy przy tym pamiętać, że Polki dopiero po raz trzeci w historii udadzą się na igrzyska. Dwa pierwsze razy miały miejsce, gdy siatkówka debiutowała w rywalizacji olimpijskiej – w 1964 i 1968. Polki zdobyły wtedy dwa brązowe medale. Potem jednak zagrały na tej wielkiej imprezie tylko raz, w Pekinie w 2008 roku, nie wychodząc nawet z grupy. Teraz biało-czerwone udadzą się do Paryża jako 5. zespół mistrzostw Europy oraz ćwierćfinalista mistrzostw świata z wielką chęcią sukcesu. Faworytkami będą Włoszki, potem wymienia się Turczynki, Brazylijki, Amerykanki, Serbki oraz Chinki – dopiero po nich sugerowane są Polki. W fazie grupowej przedstawiciele kobiecej polskiej siatkówki powinny sobie jednak poradzić, bo z tych wymienionych zagrają tylko z Brazylią. Oprócz tego będzie Japonia, dysponująca zbliżonym potencjałem, a także zdecydowanie najsłabsza na turnieju Kenia.