Przejdź do treści
Glówna >> Gracze dobrze typowali wyniki wyborów prezydenckich

Gracze dobrze typowali wyniki wyborów prezydenckich

wybory prezydenckie 2020

Cała Polska w ostatnich tygodniach żyła kampanią wyborczą. Sondaże cieszyły się ogromną popularnością i były szeroko komentowane. Okazało się jednak, że dobrym wskaźnikiem preferencji wyborczych były typy obstawianie przez graczy zakładów bukmacherskich.

Duda vs Trzaskowski 2020

Partie, sztaby wyborcze i media od lat korzystają z przedwyborczych sondaży. Wiele razy przekonaliśmy się jednak, że nie zawsze odpowiadają one prawdzie i czasem mocno odbiegają od rzeczywistych wyników. W tym roku eksperckich analiz i przewidywań było niezwykle dużo. Zwłaszcza przed II turą wyborów prezydenckich. Wszystko z tego powodu, że starcie dwóch obozów wywoływało skrajne emocje. Atmosfera była gorąca i gęsta. Od dawna było wiadomo, że o tym, kto zostanie prezydentem RP w latach 2020-2025 zadecyduje niewielka przewaga, głosy liczone w setkach tysięcy, a nie w milionach. Nic więc dziwnego, że można było spotkać się z sondażami wskazującymi zarówno zwycięstwo Andrzeja Dudy, jak i Rafała Trzaskowskiego. 

Przedwyborcze zakłady bliskie trafienia w dziesiątkę

Sondaże sondażami, bo ludzie często mówią jedno, a robią drugie. W tych wyborach okazało się, że warto zaufać przewidywaniom osób, które wraz ze swoim typem, zdaniem, kładą na szali również pieniądze. Zakłady bukmacherskie STS, czyli lider na rynku w Polsce, proponowały swoim klientom bogatą ofertę na obstawianie wyborów prezydenckich. Zarówno w I, jak i w II turze. Spory ruch wśród graczy bukmachera miał miejsce zwłaszcza przed decydującym starciem dwóch obozów politycznych. Analitycy przyjrzeli się dokładnie, jak klienci stawiają swoje typy i na ich podstawie przedstawili możliwe wyniki wyborcze. Okazało się, że byli bardzo blisko trafienia dokładnych wyników wyborczych! Do 09.07.2020 na reelekcję Andrzeja Dudy postawiło 51,59% grających w zakładach, natomiast Rafał Trzaskowski był typowany przez 48,41% obstawiających. Niewielka różnica w typach odzwierciedlała najczęściej obstawiany wynik niedzielnych wyborów.

Oficjalne wyniki wyborów podane przez PKW:

  • Andrzej Duda – 51,03%
  • Rafał Trzaskowski – 48,97%

Jak widać, gracze mieli dobre przeczucie albo trafnie potrafili przeanalizować dane z I tury i nastroje społeczne.

Ciekawa bitwa województw oraz typy frekwencyjne

Bukmacher miał do zaproponowania oprócz klasycznych zakładów również inne, ciekawe rodzaje. Na przykład, który z kandydatów na prezydenta wygra w poszczególnych województwach i jaka będzie różnica. Tzw. bitwa województw była wyzwaniem dla graczy, ale i okazją do wygranych. Każdy, kto obstawił 100 zł na to, że Trzaskowski wygra w 10 województwach, mógł liczyć na wygraną w wysokości 176 zł (kurs. 2.00). Gdyby to Duda wygrał w 10 województwach, to wygrana byłaby dziesięciokrotnie wyższa. Czyli analitycy czuli pismo nosem, podobnie jak gracze. Frekwencja także wydawała się trudna do przewidzenia. Co prawda w I turze odnotowaliśmy wysoką frekwencję, ale mogło zdarzyć się tak, że wielu wyborców innych kandydatów mogło zrezygnować z postawienia krzyżyka na karcie przy nazwisku jednego z dwóch kandydatów w II turze. Klienci STS przewidywali, że frekwencja będzie oscylowała wokół 64,5%. Rzeczywistość była jednak inna i do urn wybrało się ponad 20 milionów obywateli, a oficjalna frekwencja wyniosła 68,18%. Na koniec ciekawostki z gatunku naj. Jak informuje lider zakładów bukmacherskich w Polsce najwyższa kwota postawiona na Andrzeja Dudę wynosiła 57 tys. zł, a najwyższy zakład na Rafała Trzaskowskiego 29 tys. zł.