Przejdź do treści
Glówna >> Jak analizować mecze piłki nożnej?

Jak analizować mecze piłki nożnej?

Typy na piłkę

Zanim człowiek zabierze się za zakłady bukmacherskie, powinien dokonać rzetelnej analizy meczów, które zamierza obstawić. W grę wchodzą bowiem nasze pieniądze, więc tutaj już nie ma żartów. Przed rozpoczęciem spotkania i wybrania go na kupon należy zwiększyć prawdopodobieństwo trafienia. Do tego jest potrzebna analiza meczu piłkarskiego. Jak ją prawidłowo wykonać? Na czym się skupić? Jak podejść do wyciągania wniosków? Oto, co warto wiedzieć

Na czym polega skuteczna analiza meczu?

Jedni powiedzą, że mecze piłkarskie to banalna sprawa, nad którą nie ma co się rozdrabniać. Jednak z drugiej strony nie bez powodu w piłce nożnej funkcjonują tak skomplikowane statystyki i algorytmy, że nieraz trudno się w nich połapać. Jak najlepsze rozpatrzenie wszelkich tego typu nowinek przy danym meczu pomoże w lepszym zgłębieniu go. Łatwiej będzie wówczas przewidzieć przebieg meczu, a dzięki temu trafić odpowiedni typ na kuponie. Oczywiście trudniej analizować mecze niższych klasach rozgrywkowych, gdzie liczba statystyk jest ograniczona. Trudniej też o wszelkie materiały dotyczące grającej drużyny, skróty wideo, przedmeczowe raporty itp. Grając u bukmacherów w głównej mierze analiza koncentruje się więc wokół tych najpopularniejszych spotkań. Skutecznie analizować mecze nie znaczy tylko zaufać swojemu instynktowi, lecz również zdobyć wiedzę, która pozwoli rozłożyć na czynniki pierwsze to, co wydarzy się na boisku.

Jak analizować mecze do obstawiania?

Analizę spotkań w piłkę nożną można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy meczów, jakie drużyna (oraz jej oponent) rozegrała wcześniej. Pozwalają one ocenić nie tylko formę, w jakiej znajdują się oba zespoły. Dają jeszcze wiedzę, jaki styl gry preferują jedni oraz drudzy. To bardzo istotne, bo piłka nożna jest złożoną dyscypliną. Konkretna taktyka może zadziałać na dane spotkanie, ale w kolejnym, gdy charakterystyka przeciwnika będzie inna, już nie. Patrząc wstecz, można więc sprawdzić, jak drużyna X gra w piłkę nożną. Jakie ma posiadanie piłki, ile wykonuje rzutów rożnych, jaką notuje liczbę bramek, czy drużyna woli grać w roli gospodarzy, czy na wyjeździe, jak reaguje na konkretne warunki atmosferyczne, czy forma drużyn jest zależna od kontuzji.

Druga kategoria analizowania spotkania jest związana już z nadchodzącym z meczem, który chcemy obstawić. Mając wiedzę o tym, czego można spodziewać się od zawodników obu ekip, należy znaleźć wspólne elementy, które będą pasować na dany mecz. Ważna jest stawka meczu. Zespoły inaczej nastawiają się w europejskich pucharach, inaczej jeśli chodzi o rozgrywki ligowe. Ważne jest również, czy drużyna potrzebuje koniecznie zwycięstwo, czy może sobie pofolgować i pozwolić na stratę punktów – bo przykładowo czeka ją kilka dni później jeszcze ważniejszy mecz. Warto również przeanalizować historię spotkań danych ekip, bo pokazuje ona, jaką wybrana drużyna ma pozycję w danej rywalizacji. Bukmacherski nos gracza powinien jednak koncentrować się przede wszystkim na teraźniejszości, nie na odległej przeszłości i wielu latach wstecz.

Gdzie najlepiej obstawiać piłkę nożną?

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina do obstawiania. Każdy z bukmacherów obecnych na polskim rynku oferuje przeróżne zakłady bukmacherskie właśnie na futbol. Oczywiście typować najlepiej tam, gdzie można znaleźć wysokie kursy. Drugą kwestią jest obfitość typów, która w danym spotkaniu może grubo przekraczać nawet dwie setki. Jednym z liderów zakładów na piłkę nożną jest na pewno STS, uznana w naszym kraju firma, która zawsze proponuje grającym szeroki wybór typów w wielu meczach. Wygraną mogą uatrakcyjnić tam również ciekawe bonusy i promocje, dostępne np. z kodem promocyjnym STS.

Główne czynniki, które mogą pomóc przy analizie meczów

Każda osoba świadoma, z czego składa się piłka nożna, wie, że elementów, które można poddać analizie, jest cała masa. Oto niektóre z nich:

1 – Liga – piłka nożna piłce nierówna, przez co najpopularniejsza dyscyplina świata różni się w zależności od regionu. Inaczej gra się w Hiszpanii, inaczej w Niemczech, a inaczej w angielskiej Premier League. Jedne rozgrywki są bardziej przewidywalne, inne mniej, jak np. polska Ekstraklasa, w której trafić zakład jest relatywnie trudno.

2 – Styl gry – kluczowy element każdej drużyny. Są trenerzy preferujący futbol defensywny, inni wolą ofensywę i wysoki pressing. W połączeniu z charakterystyką dostępnych zawodników dane rozwiązania mogą dawać lepsze lub gorsze efekty. Próbując przeanalizować spotkanie, warto spojrzeć, jakie zespół osiąga posiadanie, ile oddaje strzałów, w jakich okolicznościach zdobywa najwięcej punktów, czy często otwiera wynik spotkania, w której połowie strzela gola itp. Bukmacherzy bardzo często dostarczają darmowych statystyk meczowych i warto się z nimi zapoznać.

3 – Kontuzje – wszelkie absencje i zawieszenia to nieraz kluczowa kwestia. Nie mając swoich najlepszych zawodników, drużyna może nie być w stanie wygrać spotkania. Piłka nożna to gra zespołowa, gdzie na boisku biega 11 piłkarzy. Nie jest jednak tajemnicą, że wpływ jednostek w każdej drużynie potrafi być decydujący.

4 – Miejsce rozgrywania meczu – dość oczywisty aspekt związany z grą u siebie lub na wyjeździe. Z reguły każdą drużynę pcha doping własnej publiki oraz znajoma murawa, ale czasem zdarzają się sytuacje, że danej ekipie lepiej idzie w delegacji. Warto też przyjrzeć się, ile wybrane drużyny tracą i strzelają goli w zależności od tego, gdzie grają mecz.

5 – Terminarz – w dzisiejszych czasach piłka nożna bardzo eksploatuje piłkarzy. Jest mnóstwo meczów, rozgrywek, wyjazdów, co organizm ludzki – nawet atletyczny i przygotowany – nie zawsze dobrze znosi. Inne obciążenia mają zespoły grające w pucharach, co trzy dni, a inne te skupiające się tylko na lidze. Analizując mecze warto przyjrzeć się, jak zespół radzi sobie bezpośrednio po starciach np. w Lidze Mistrzów. Często można wyciągnąć ciekawe wnioski.

6 – Sędzia – czasem zdarza się tak, że dany arbiter wzbudza w danej drużynie więcej emocji niż to, co dzieje się na boisku. Pamiętając błędy popełnione przez rozjemcę w przeszłości zespół może grać lekko poddenerwowany i nie panować nad emocjami. To może mieć przełożenie na jego grę i wynik na koniec meczu.

Na co zwrócić uwagę przy typach na piłkę?

W trakcie stawiania zakładów najistotniejsze są oczywiście kursy bukmacherskie. To one prezentują wyliczoną przez „buka” szansę, jakie ma dane zdarzenie, aby się spełnić. Oczywiście kursy są również potrzebne do wyliczenia potencjalnej wygranej, ale najważniejsza jest w ich przypadku jedna zasada. Im niższy kursy, tym bardziej prawdopodobny zakład. Nie znaczy to rzecz jasna, że zawsze trzeba obstawiać mecz z najniższym kursem. To się po prostu nie opłaca, a poza tym piłka nożna lubi niespodzianki i w taki sposób łatwo jest się wyłożyć. Patrzenie po samych kursach jest jakimś sposobem analizy, ale jest to sposób bardzo krótkowzroczny i niedający gwarancji zwycięstwa.

Bukmacherzy również chcą się zabezpieczać, dlatego warto patrzeć, jakie są ruchy kursów. Jeśli nagle okaże się, że w meczu konkretnych drużyn w jednej z nich nie zagra największa gwiazda, szanse na jej wygraną maleją. Wówczas „buk” podniesie kurs na taki scenariusz, jednocześnie obniżając go w drugim przypadku. Często zdarza się też, że bukmacher reguluje kursy w zależności od zainteresowania, jakie wzbudza wybrany zakład. Zbyt duża popularność danego typu wzbudza ryzyko konieczności wypłaty zbyt dużej ilości pieniędzy, co może spotęgować straty firmy.

Z obstawianiem piłki nożnej jest związana jeszcze jedna rzecz. Większości typów gracz zapewne nigdy nie obstawi. W ofertach bukmacherskich nie brakuje propozycji szalonych, które bardziej przypominają loterię. Dają niską szanse na zwycięstwo, co często nie jest zrekompensowane odpowiednio wysokim kursem. Im bardziej skomplikowany typ, tym gorzej. Trafienie dokładnego wyniku spotkania jest przecież zwykłą zgadywanką, choć można obstawić wiele różnych opcji. Istnieją też zakłady łączone, takie jak np. obstawianie zwycięzcy w połączeniu z liczbą goli over/under. Niektóre takie typy mogą być ciekawe, ale jeśli kurs zbliża się do 10.00 – rachunek prawdopodobieństwa nie działa na korzyść gracza.

Obstawianie piłki nożnej – podsumowanie

Reasumując, za typowanie futbolu może wziąć się tak naprawdę każdy. Nie jest to nic skomplikowanego, choć oczywiście zawsze należy rozwijać swoje umiejętności. Wbrew pozorom piłka nożna jest bardziej złożona, niż mogłoby się to wydawać. Oczywiście początkowo można obstawiać ją na oko, zdając się na bukmacherski nos. Jednak im lepsze będzie się przeprowadzać analizy, tym bardziej zwiększy się szanse na trafienie i wygranie pieniędzy. W sieci nie brakuje darmowych statystyk, które mogą pomóc w typowaniu. Media dostarczają ważnych informacji o kontuzjach oraz innych absencjach, o potencjalnych taktykach, podejściu mentalnym itp. Posiadana wiedza jest kluczem do sukcesu, do którego prowadzi także odpowiednia analiza meczu.