Przejdź do treści
Glówna >> Zakłady akumulacyjne, czyli popularne AKO. Warto obstawiać u bukmachera?

Zakłady akumulacyjne, czyli popularne AKO. Warto obstawiać u bukmachera?

  • przez

Zakłady bukmacherskie w Polsce oferują wiele możliwości obstawiania. Nie tylko wybór zakładów, ale ich rodzajów jest ogromny. Ogromną popularnością cieszą się zakłady akumulowane, znane jako AKO. Jakie są ich zalety, a jakie wady? Oto nasz poradnik bukmacherski.

 Jak wiele możliwości ma przeciętnie gracz zakładów bukmacherskich? Sporo, ale policzmy to na klasycznej zasadzie „pi razy oko”. W ofercie najlepszych zakładów bukmacherskich w Polsce jest kilkadziesiąt sportów, kategorii. W każdej znajduje się co najmniej kilka kolejnych pod kategorii. Każda liga to kolejne co najmniej kilkanaście zdarzeń. Każde jedno zdarzenie to i kilkadziesiąt zdarzeń do obstawania. Jak widać… jest co obstawiać. Jak w tym wszystkim się odnaleźć? Trzeba koniecznie poznać przynajmniej podstawowe zasady funkcjonowania zakładów bukmacherskich online. Na stronach internetowych bukmacherów wszystko jest podane, często bardzo logicznie i przejrzyście.

Solo i AKO – klasyczny podział w zakładach bukmacherskich

zakład akumulowany AKO

Typując wyniki meczów bądź innych zdarzeń najczęściej stajemy przed pierwszym dylematem – gramy kupon solo, czy ako. Solo to oczywiście jeden kupon lub jedno zdarzenie, które obstawiamy. Dotyczy one jednego meczu. Każde kolejne zdarzenie czy wynik, który w tym samym czasie będziemy chcieli obstawić sprawi, że nas kupon z solo zamienia się na kupon akumulacyjny zwany często zakumulowanych. Na kuponie AKO może znajdować się kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt zdarzeń. Jeśli jest ich bardzo dużo, to w potocznym języku bukmacherskim możemy mówić o „tasiemcu” lub „taśmie”. Oba rodzaje kuponów różnią się od siebie bardzo, mają swoje mocne i słabsze strony.

Kupon solo w zakładach bukmacherskich

Inaczej nazywany zakładem singlowym. Granie pojedynczego kuponu to z reguły dużo bezpieczniejsza opcja. Szanse na powodzenie sięgają i 50 procent. Tak jest np. w tenisie, gdy obstawiamy zwycięstwo jednego zawodnika. Jeśli on wygra, zgarniamy nagrodę, jeśli mecz zostanie przerwany z powodu pogody lub kontuzji, postawiona kwota do nas wróci. Tracimy, jeśli ów zawodnik przegra. Gdy decydujemy się na kupon solo i gramy za większą stawkę, szybko można zwiększyć swój depozyt, jeśli poprawnie wytypujemy wynik. Trudno jednak zgarnąć sporą wygraną grając za mniejsze stawki. Tak stać się może jedynie w przypadku obstawiania nieoczywistego faworyta lub stawiając na wydarzenie z bardzo wysokim kursem.

kupon ako i solo w zakładach bukmacherskich

AKO dla lubiących ryzyko w zakładach online

Zakład kumulowany to zupełnie inna para kaloszy. Gdy na kuponie mamy kilkanaście zdarzeń, to stawiając minimalne stawki można wygrać sporą wielokrotności. Jak można się domyślać, w tym przypadku osiągnięcie tego celu jest znacznie trudniejsze. Trzeba bowiem dobrze wytypować znacznie więcej zdarzeń i meczów, a z każdym kolejnym kuponem szanse na powodzenie maleją, bo jak wiadomo sport jest nieprzewidywalny, a w każdym spotkaniu sportowym może się wiele wydarzyć. Mitem jest, że wydarzenia długofalowe mogą przynieść większe zyski.

Poradnik dla grających AKO u bukmachera

Wśród rutyniarzy i graczy w zakładach bukmacherskich z dużym doświadczeniem funkcjonuje kilka niepisanych zasad dotyczących obstawiania kuponów AKO.

  • Na pewno jedną z nich jest stawianie „jedynek” zwłaszcza w sportach drużynowych, w tym przede wszystkim w piłce nożnej. Statystycy i analitycy futbolu wyliczyli, że prawie połowa meczów piłki nożnej kończy się wygranymi gospodarzami. Stawianie 1 lub 1x ma więc zwiększać prawdopodobieństwo wygranej.
  •  Inna dotyczy stawiania na remis. Kursy na remisy w meczach zazwyczaj przekraczają 3,0. Są więc bardzo atrakcyjne, ale i… „śliskie”. Padają wcale nie tak rzadko, ale często w meczach, w których nikt się tego nie spodziewał. Stawianie na czyste „x”, czyli remis opłaca się bardziej w zakładach typu SOLO.
  •  Jeszcze inna rada dotyczy tego, żeby nie ograniczać się w zakładach akumulowanych do podstawowych kuponów 1 x lub 2. Warto wyjść poza tę „strefę komfortu” i poszukać innych ciekawych możliwości
  • Kupony akumulacyjne warto stawiać wyłącznie w polskich legalnych zakładach bukmacherskich. Są one nie tylko gwarancja postępowania zgodnie z prawem, ale i mają w ofercie bardzo atrakcyjne bonusy.