Przejdź do treści
Glówna >> Szachy w zakładach bukmacherskich. Jak obstawiać ten sport?

Szachy w zakładach bukmacherskich. Jak obstawiać ten sport?

 • przez

Najlepsze zakłady bukmacherskie to nie tylko najpopularniejsze sporty do obstawiania, typu piłka nożna, hokej na lodzie, czy tenis. To także wiele, wiele innych sportów, które można obstawiać w tradycyjny sposób lub online. Jednym z takich sportów są szachy, które mają długą tradycję, ale nie są aż tak popularne.

szachy w zakładach bumacherskich

Nie oszukujmy się – szachy mają dość „dziwną” opinię wśród fanów sportów i rozrywki. Niby to sport, ale tak naprawdę nie potrzeba siły mięśni, kondycji. Aspekty fizyczne są kompletnie nieistotne. Nie liczy się ciało a umysł. Szachy to gra strategiczna z policzalną liczbą możliwych kombinacji. Z tego powodu są one ciekawą opcją do obstawiania w zakładach bukmacherskich. Polscy legalni bukmacherzy w swojej ofercie posiadają szachy. Najczęściej oferta bukmacherska dotyczy najważniejszych turniejów, imprez i meczów szachowych. Chce wiedzieć więcej na temat obstawiania szachów? Postaramy się trochę Ci to wyjaśnić

Historia szachów. Jak trafiły do zakładów bukmacherskich?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który czuwa nad kolejnymi Igrzyskami Olimpijskimi uznał szachy za sport. To sprawiło, że postrzeganie szachów się zmienia i dzięki temu znajdziemy je w ofercie bukmacherów. Sama gra ma swoje początki w Indiach. Tak przynajmniej się uznaje. Historycy podają, że gra pojawiła się w VI wieku w Persji, jako dar od indyjskiego radży. Pod wpływem arabskich wpływów szachy przechodziły pewne przekształcenia, a gdy trafiła do Europy została zmodyfikowana na kształt współczesnej gry, jaką wszyscy znamy. W XX wieku można było zagrać w szachy z komputerem, a potem z przeciwnikiem online. MKOl uznał szachy za sport i tym samym uwagę na nie zawróciły zakłady bukmacherskie, które umożliwiają obstawianie szachów online lub w tradycyjnej formie kuponów punktach stacjonarnych.

Szachy online. Jak obstawiać?

Zasady szachów, które dostępne są dziś w sieci internetowej, są identyczne, jak te w rzeczywistości. Trzeba pamiętać, że mamy wiele rodzajów i odmian tej gry. Różnią się one detalami i warto się z nimi zapoznać w regulaminach i zasadach gry, zanim się rozpocznie rozgrywkę.

obstawianie meczów w zakła
dach bukmacherskich

Istnieją regionalne odmiany szachów:

 • Szachyklasyczne (turniejowe, europejskie)
 • Shogi (Japonia)
 • Xiangqi (Chiny)
 • Janggi (Korea)
 • Szatrandż (Arabia)
 • Czaturanga (Indie)
 • Senterej (Etiopia)
 • Makruk (Tajlandia)

To nie jedyne rozróżnienie, bo współcześnie możemy mówić o odmianach nowoczesnych szachów oraz o rodzajach ze względu na sposób rozgrywania partii szachów. Z tego powodu rozróżniamy:

 • Bullet chess (od minuty do 3 min na całą partię)
 • Szachy błyskawiczne, nazywane też blitz (do 10 min na partię)
 • Szachy aktywne, inaczej zwane szybkimi (co najmniej 10 min na partię)
 • Szachy turniejowe – klasyczne (co najmniej godzinna partia)
 • Szachy korespondencyjne (co najmniej dzień na ruch)

Szachy u legalnego bukmachera. Co można obstawiać?

Przeglądając bukmacherskie oferty i typy możemy wysnuć kilka podstawowych wniosków. Polscy bukmacherze w swojej ofercie online i nie tylko, posiadają przede wszystkim najważniejsze mecze do obstawiania. Standardem są pojedynki najlepszych szachistów globu oraz najważniejszych i popularniejszych turniejów. Szachów live nie są dostępne, zdecydowana większość legalnych bukmacherów oferuje zakłady pre-match.

Co można obstawiać w zakładach bukmacherskich?

szachy online jak obstawiać
 1. Wynik pojedynczej partii (wygrana białych, remis lub wygrana czarnych
 2. Zwycięzcę danego meczu po wszystkich rozegranych partiach szachów
 3. Handicap na mecz – standardowy handicap jak w przypadku innych sportów
 4. Over/under na liczbę ruchów w partii
 5. Zwycięzcę, finał lub TOP 3 w danym turnieju szachowym lub mistrzostwach

Bukmacherzy przez ostatnie lata musieli sami dobrze poznać ten sport. Było to widać zwłaszcza w początkowej fazie, gdy można było obstawiać mecze szachistów. Często zdarzało się, że mocno zawyżano kursy na remisy. Trzeba pamiętać, że w meczach arcymistrzów remis, nie jest już tak rzadkim wynikiem, jak wśród graczy o zdecydowanie niższym poziomie. Wraz z upływem lat, gdy oferta szachowa wśród legalnych zakładów bukmacherskich stawała się normą, analitycy bukmacherski coraz lepiej szacowali typy na szachowe mecze.

Bonusy bukmacherskie w szachach

Bonusy nie są jeszcze popularne wśród zakładów bukmacherskich, ale od czasu do czasu pojawiają się wśród najlepszych bukmacherów w Polsce. Gracze, którzy jednak mają zamiar przede wszystkim obstawiać szachy, mogą oczywiście korzystać z innych, podstawowych bonusów, jak: bonus powitalny, bonus na start, czy freebet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *